Raphael Alexandre Lustchevsky * Rafał Alexander ŁuszczewskiRafael Aleksander Łuszczewski zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra mając 16 lat. Występując z powodzeniem w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Afryce, na Bliskim Wschodzie i niemal wszystkich krajach Europy zaskarbił sobie najwyższe uznanie zachwyconych słuchaczy oraz krytyków muzycznych. Dziś, po 20 latach owocnej kariery, należy do najwybitniejszych artystów swojej generacji.

Od 2001 r. jest wpisany jako Artysta Steinway'a na elitarną listę pianistów "The Steinway & Sons Artists' Roster" w Nowym Jorku. Znany również jako artysta firmy Montblanc, dzięki wydanemu przez nią nagraniu Koncertu fortepianowego e-moll Op.11 Fryderyka Chopina z orkiestrą Philharmonia of the Nations z Hamburga z okazji 150.rocznicy śmierci Chopina pod nazwą "L'Hommage a Frederic Chopin".


Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau da Musica w Barcelonie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, "KKL" w Lucernie, Palais des Nations w Genewie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Suntory Hall w Tokio, Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro, Salon Dorado w Buenos Aires, Teatro Solis w Montevideo, Verbrugghen Hall w Sydney, Linder Auditorium w Johannesburgu.

Gościł też na wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych, np. Lucerne Festival oraz Pianoforte a Bellinzona w Szwajcarii, Schleswig-Holstein Festival i Oraniensteiner Festwochen w Niemczech, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Festiwalu Krakowska Wiosna, Lipatti Festiwal w Bukareszcie, Carlisle Int'l Summer Festival w Anglii, Festival d'Orleans we Francji, Festiwalu Sarajewska Zima w Bośni, Festiwalu l'Octobre Musicale w Tunezji, Festival Cervantino w Meksyku, Festiwalu Chopiniana w Argentynie (Buenos Aires), Festival Internacional de Musica de Londrina w Brazylii, Kuala Lumpur International Piano Festival w Malezji, Palm Beach Festival w USA, a także w Hiszpanii, Holandii, Norwegii i innych.


Łuszczewski jest jednym z najwybitniejszych absolwentów słynnego pedagoga i pianisty, Profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze, gdzie ukończył Koncertowe Studia Podyplomowe pod okiem Maestro Lazara Bermana. Doskonalił także swe umiejętności we Włoszech, w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Imola. Ponadto istotny wpływ na ukształtowanie jego artystycznego oblicza miał Maestro Alexis Weissenberg. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich, kształcąc się m.in. pod kierunkiem Krystiana Zimermana, Gyorgy Seboka i Johna O'Conora.

Kunszt artystyczny Pianisty potwierdziły najwyższe laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. "Clara Schumann" w Niemczech, "Maria Canals" w Hiszpanii, "Luis Sigall" w Chile oraz "Dinu Lipatti" pod patronatem UNESCO w Bukareszcie. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP. Był trzykrotnie laureatem konkursu stypendialnego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna uhonorowana została ponadto nagrodą Prezydenta Rumunii, wyróżnieniem Rady Miasta Rio de Janeiro oraz Nagrodą Artystyczną Wojewody Opolskiego, a także specjalnym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz nagrodą Festiwalu Pianistyki Polskiej. Pianista jest również stypendystą Rządu Niemieckiego (DAAD).


Artysta zarejestrował nagrania m.in. w Australii (ABC), Japonii (Fujisankei Group), USA (NPR), Chile (Galavisión), Szwajcarii (DRS2), Słowenii (Radio Słoweńskie) i Polsce (Polskie Radio S.A.). 

W jego dorobku są płyty kompaktowe wydane przez wytwórnie w Japonii, Niemczech, Szwajcarii i Polsce:
 • PONY CANYON (PCCL-00124) - "A portrait of Rafael Luszczewski" - recital (utwory Liszta i Chopina)
 • POLSKIE RADIO (PRCD-051) - recital chopinowski
 • MONTBLANC (MB-004) - "Hommage a Frederic Chopin" - Koncert fort. e-moll z towarzyszeniem orkiestry „Philharmonia of the Nations” z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina
 • ANBER CLASSICS (ACCL-101) - "Emperor" - V Koncert fort. Es-dur Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Warszawie
 • ANBER CLASSICS (ACCL-123) - „Swiss October” - recital
 • Labor GA (Zuerich) - "Sonderkonzert fur die Jugend der Schweiz" - z towarzyszeniem orkiestry Festival Strings Lucerne w Lucernie
 • SI MUSIC Ltd. - "Modern Classics from Poland" - Koncert fortepianowy K. Dębskiego z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku (pierwsze nagranie w historii fonografii)
 • DUX Recording Producers (DUX 0745) - „Dancing in Blue” - recital (utwory Albeniza, Gershwina, Ginastery i Piazzolli)
 • DUX Recording Producers (DUX 1240) - "Chopin Live" - recital wyd. pod patronatem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (m.in. wszystkie Scherza "na żywo")
 • DUX Recording Producers (DUX 1352) - "Polish Chamber Music" - dzieła kameralne Emanuela Kani oraz Józefa Elsnera wyd. z okazji 800-lecia miasta Opola
 • DUX Recording Producers (DUX  1627) - "Chopin Ballades" - recital chopinowski (m.in. komplet Ballad "na żywo")

Zainteresowania repertuarowe Pianisty są bardzo szerokie. Jego repertuar koncertowy obejmuje ponad 30 koncertów fortepianowych od Bacha po kompozytorów dwudziestowiecznych. Szczególnie szeroko reprezentowana jest w nim epoka Romantyzmu. Ma również w dorobku światowe prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych, np. dedykowany mu Koncert Fortepianowy Krzesimira Dębskiego (1997).

Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi na świecie, wśród nich m.in.:
 • w Europie: Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie, Festival Strings Lucerne, Staatskapelle Weimar, Filharmonia Narodów w Hamburgu, Narodowa Orkiestra Radia Rumuńskiego w Bukareszcie, Narodowa Orkiestra Radia Słowackiego w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Czarnogóry, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Poznańska i in.
 • w Azji: Tokyo Symphony Orchestra, Narodowa Symfoniczna Orkiestra Malezji, Rosyjska Państwowa Filharmonia w Irkucku;
 • w Afryce: Johannesburg Philharmonic Orchestra
 • w Południowej Ameryce: Filharmonia Narodowa w Montewideo, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Chile, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Brasilia, Orkiestra Symfoniczna Stanu Parana, Orkiestra Symfoniczna Porto Alegre, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Kostaryki, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Panamy i in.
 • na Bliskim Wschodzie: Royal Oman Philharmonic

Pośród wybitnych dyrygentów, z którymi współpracował są m.in.: Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Grzegorz Nowak, Paweł Przytocki, Łukasz Borowicz, a także Horia Andreescu, Pavel Baleff, Andrey Boreyko, Osvaldo Collarusso, Leslie B. Dunner, Achim Fiedler, Justus Frantz, Hiroyuki Iwaki, Chosei Komatsu, Norton Morozowicz, Francisco Rettig, Reinhard Seehafer, Federico G. Vigil, Simon Wright, Gerhardt Zimmermann, Oleg Zverev.

Pianista jest również aktywny na polu kameralistyki. Wśród wybitnych artystów z którymi koncertował są m.in. James i Jeanne Galway, Jadwiga Kotnowska, Nicholas Altstaedt, Kwartet Camerata oraz Horizon Ensemble


Rafael A. Łuszczewski rozwija też działalność pedagogiczną. W latach 1999-2004 jako profesor-wykładowca współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Londrina (Brazylia). W 2003 r. został mianowany Profesorem Honorowym Uniwersytetu Narodowego w Kostaryce (szkoła pianistyczna prowadzona przez wykładowców rosyjskich).

Jest gościnnym profesorem i wykładowcą na uniwersytetach, międzynarodowych kursach pianistycznych oraz festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. w Konserwatorium Uniwersytetu w Sydney, Konserwatorium Uniwersytetu Griffith w Brisbane, Uniwersytecie Wiktorii w Wellington, Konserwatorium Xinghai w Kantonie, La Salle College of Music w Singapurze, Uniwersytecie Narodowym w Brasilii, narodowych konserwatoriach w Buenos Aires, Limie, Montevideo, narodowych instytutach muzycznych w Algierze i Panama-City, a także w Edynburgu, Bangkoku, Dżakarcie, New Delhi.


Jest inspiratorem i artystycznym architektem powstałego 2011 r. w Limie (Peru) pierwszego na kontynencie południowoamerykańskim Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla tego regionu świata. Artysta czuwa nad jego przebiegiem jako prezes i członek jury.

Podobnie w 2014 powstał z jego inicjatywy Narodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Ekwadorze, którego jest dyrektorem artystycznym i członkiem jury.